Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

22η Αγωνιστική

ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΘΥΕΛΛΑ...

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Αναγέννηση από την Θύελλα Αιγίου και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι άξιζαν το τρίποντο αλλά το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε έρθει και ισοπαλία αν η Θύελλα δεν στεκόταν τυχερή στην εκτέλεση κόρνερ του 57΄ όπου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι μετά από κεφαλιά και πάλι σε παίκτη του Αιγίου και μετά στα δίχτυα.
Όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν και η Αναγέννηση έχει  οχτώ τελικούς που πρέπει να δείξει χαρακτήρα γιατί πλέον το κλίμα είναι αρκετά καλό και υπάρχει αισιοδοξία για το καλύτερο.
Ο αγώνας με τον Συνοικισμό είναι πραγματικός τελικός που άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης θα είναι καταστροφικό για την συνέχεια.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
5΄...Σουτ του Κωστόπουλου από αριστερά η μπάλα θα περάσει άουτ.

16΄...Ωραία ενέργεια του Δημόπουλου αλλά το σουτ του θα περάσει πολύ ψηλά πάνω από την εστία.

24΄...Φάουλ του Μπαλή στο πίσω δοκάρι,ο Μηλάτος θα πάρει την κεφαλιά αλλά δεν θα βρει στόχο.

35΄...Ωραία σέντρα του Παξιμάδη από δεξιά,ο Στούπας θα σταματήσει το σουτ του Σωτηρόπουλου.

42΄...Αναταραχή στην άμυνα για την Θύελλα,ο Φράγγος θα μπεί στην φάση αλλά δεν θα τα καταφέρει.

52΄...Ωραία εκτέλεση  φάουλ  του Δημόπουλου,θα διώξει ωραία ο Μυλωνόπουλος.

53΄...ΓΚΟΛ!!!...Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά,η Θύελλα θα πάρει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι,η μπάλα θα χτυπήσει στο δεύτερο και στην συνέχεια ο Παξιμάδης Α θα την σπρώξει στα δίχτυα.

65΄...Επέλαση του Μπάρδη από δεξιά.αλλά το σουτ του δεν θα βρει στόχο.

76΄...Φάουλ του Κωστόπουλου από αριστερά,ο Παπαζαφείρης θα πάρει την κεφαλιά αλλά θα μπλοκάρει ο Κοντόγεωργος.

80΄...Τεράστια ευκαιρία όταν ο Παπαζαφείρης από αριστερά,έβγαλε στον Φράγγο που δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ.

83΄...Φάουλ του Κασσιάρα από αριστερά,ο Κωστόπουλος θα κάνει το σούτ,ο Μπάρδης θα μπει στην πορεία της μπάλας και θα την σπρώξει στα δίχτυα αλλά θα υποδειχθεί οφσάιντ.

89΄...ΓΚΟΛ!!!...Ο Διαμαντόπουλος θα βγει από δεξιά,θα κάνει στην σέντρα και ο Χριστόπουλος από εμφανή θέση οφσάιντ θα στείλει την μπάλα στην εστία σε μία φάση που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων.

90΄...Σφύριγμα της λήξης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ (Ε. Μαράτος) : Μυλωνόπουλος, Γογγολίδης , Μπάρδης,Ραμαντάνης( 80΄Γαρουφαλλής), Παπαζαφείρης, Στούπας, Μπαλής Θ. (56΄Κασσιάρας),Κωστόπουλος Π, Μηλάτος, Χίνκου(62΄Κανελλόπουλος), Φράγγος.
18αδα:Μπουλούμπασης,Καραγιάννης,Αθανασόπουλος,Κωστόπουλος Κ.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ:(Αθανασίου):Κοντογεωργός,Παξιμάδης Α,Σκιαδάς(56΄Χριστόπουλος),Παξιμάδης Ι,Σακελλαρόπουλος,Σωτηρόπουλος,Δημόπουλος(76΄Καραμήτσος),Διαμαντόπουλος,Αρβανίτης(75΄Γιαννόπουλος),Καυγάς,

ΜVP:
ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Π.
*Πολλά τρεξίματα και αρκετές προσπάθειες από τον αριστερό μέσο μας που θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο γκολ.

**Ο Παπαζαφείρης έδωσε πολλές μάχες και κέρδισε κεφαλιές αλλά και ο Μπάρδης τα πήγε καλά στο χώρο του κέντρου.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ:
*Πολύ κακή η διαιτησία των Τσιρογιάννη-Μειντανά που δεν είχαν καταλάβει την σημαντικότητα του αγώνα όντας χαλαροί και μακριά από τις φάσεις με αποκορύφωμα την φάση του δεύτερου γκολ όπου και οι φίλαθλοι των γηπεδούχων γελάγανε με ένα οφσάιντ με δυσκολία παιδικού πρωταθλήματος.Ο Καραβασίλης μας ακύρωσε το γκολ αλλά δεν έχουμε εικόνα από την πλευρά που ήμασταν.

*Περισσότεροι ήταν οι φίλαθλοι του Ψαθοπύργου από ότι είναι σε άλλα ματς εντός έδρας...Λίγο ο καιρός,λίγο η κρισιμότητα του αγώνα κέντρισε το ενδιαφέρον.

*Πρώτη συμμετοχή για τον Μηλάτο με την Αναγέννηση δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα.

*Κατά το ζέσταμα της Θύελλας η μπάλα ήρθε από πολύ ψηλά στον πάγκο με τον τραυματία Παπαδόπουλο να την κατεβάζει υποδειγματικά και να δέχεται το πείραγμα μάλλον του Παξιμάδη Α μετά από πολλά παιχνίδια που έχουν υπάρξει αντίπαλοι.

*Έντονη ενημέρωση υπήρχε στην κερκίδα από τα άλλα ματς της κατηγορίας με μερικά αποτελέσματα να ικανοποιούν την Αναγέννηση.

*Τρία συνεχόμενα παιχνίδια έχει ο Ψαθόπυργος με τις ομάδες από την Αιγιαλεία.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ...

Αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία η Αναγέννηση αφού νίκησε νωρίτερα το απόγευμα την Ακράτα με 2-1 στο Ρίο και πλέον ελπίζει για την συνέχεια.Ο Ψαθόπυργος πέταξε ένα κάρο ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.η μπάλα τον τιμώρησε αλλά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να προηγηθεί και να το κρατήσει μέχρι το τέλος.Στο αμυντικό κομμάτι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους πόντους για την συνέχεια.
Τα δύο επόμενα παιχνίδια με τις δύο ομάδες από το Αίγιο,Θύελλα και Απόλλωνα,θα είναι κομβικής σημασίας καθώς με νικηφόρα αποτελέσματα η ομάδα θα σκαρφαλώσει αρκετά ψηλά και θα πιάσει τους διώκτες της.

8΄...Κλέψιμο του Κωστόπουλου Π. δίνει έτοιμο γκολ στον Θανάση Μπαλή που χάνει μία τεράστια ευκαιρία μέσα στην μικρή περιοχή.

15΄...Ο Κωστόπουλος και πάλι θα βγει από αριστερά,θα κάνει το σουτ αλλά θα μπλοκάρει ο Λεπενιώτης.

28΄...Ο Χίνκου θα πάρει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Ζίζηλας θα προλάβει προ του Φράγγου.

30'..ΓΚΟΛ.!!!..Κακή αντίδραση της άμυνας σε κόρνερ,ο ΄Εξαρχος θα βγάλει την σέντρα και ο Μαρής ψηλότερα από όλους θα κάνει το 0-1.

33΄...Μεγάλη ευκαιρία του Φράγγου που θα κάνει το δυνατό σουτ αλλά κια πάλι ο Λεπενιώτης θα πει το όχι.

37΄..Επέλαση του Μπάρδη από δεξιά,θα περάσει του πάντες και θα πάρει το πέναλτι.
Ο Φράγγος θα αναλάβει την εκτέλεση αλλά δεν θα πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε και θα χαθεί η ευκαιρία για ισοφάριση.

40΄..ΓΚΟΛ!!!..Σε εκτέλεση κόρνερ του Κωστόπουλου,ο Δόρλης θα διώξει με το κεφάλι πάνω στο απλωμένο χέρι του Μάρη με τον διαιτητή Τζαγκαράκη να δείχνει την εσχάτη των ποινών.
Ο Φράγγος θα αναλάβει και πάλι βρίσκοντας αυτή την φορά δίχτυα για το 1-1.

50΄...Εξαιρετικό σουτ του Μπαλή Θ.,η μπάλα θα βρει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φράγγος θα στείλει την μπάλα άουτ προ κενής εστίας.

57΄..ΓΚΟΛ!!..Λάθος επιστροφή μπάλας στην άμυνα,ο Λεπενιώτης θα διώξει προσωρινά και ο Παπαζαφείρης θα βάλει το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Αναγέννησης για το 2-1.

65΄...Τεράστια ευκαιρία και πάλι με τον Παπαζαφείρη όταν σε σέντρα έχασε μοναδική κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή.

76΄...Τετ α τετ  του Φράγγου  με τον Λεπενιώτη αλλά το πλασέ του θα σταματήσει στο δοκάρι.

85΄...Ο Νίκος Μπαλής θα βγει σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ του θα περάσει άουτ.

90΄..Σφύριγμα της λήξης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ (Ε. Μαράτος) : Μυλωνόπουλος, Γογγολίδης , Μπάρδης,Ραμαντάνης( 65΄Κανελλόπουλος), Παπαζαφείρης, Στούπας, Μπαλής Θ. (72’Κωστόπουλος Κ),Κωστόπουλος Π, Κασιάρας, Χίνκου(57΄Μπαλής Ν ), Φράγγος

ΑΚΡΑΤΑ:Λεπενιώτης,Δόρλης,Διαμαντόπουλος,Ζίζηλας,Πρέζας,Αρβανίτης,Σακελλαρόπουλος(83΄Τούρας),'Εξαρχος,Μαρής,Θεοφανόπουλος,Παναγόπουλος(75΄Δαλιάνης)

ΜVP:
΄΄Η ΟΜΑΔΑ΄΄
*Δεν ξεχώρισε κάποιος παίκτης μεμονωμένα αλλά όλοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια καθώς με τις νέες προσθήκες και τις επιστροφές των τραυματιών,η 11αδα αυτή δεν είχε συνυπάρξει ούτε σε προπόνηση.

*Παράπονα από την διαιτησία του Τζαγκαράκη είχε η Ακρατά αλλά μάλλον αδικαιολόγητα κατά την γνώμη μας.

*Με αρκετά καλές συνθήκες ξεκινησε ο αγώνας αλλά σιγά σιγά ο αέρας δυνάμωνε και έβαλε κρύο.

*Χρέη φωτογράφου έκανε ο φίλαθλος της ομάδας Σωτήρης Κόρρας,αφού ο φωτογράφος της ομάδας ήταν τραυματίας και ήταν έξω από τα σύρματα.

*Επιστροφή μετά από αρκετό καιρό για τον Θανάση Μπαλή με νίκη για την ομάδα,όπως και στον πρώτο γύρο όπου και τότε είχε γυρίσει από πολύμηνο τραυματισμό και είχαμε νικήσει αλλά τότε είχε σκοράρει κιόλας.Τυχαίο???

*Πρώτη εμφάνιση με γκολ για τον Ηλία Παπαζαφείρη που ήρθε από τον γείτονα Κεραυνό Αγίου Βασιλείου.

*Η Αναγέννηση θα συνεχίσει την ενίσχυση της με ακόμα κάποιους παίκτες που θα κάνουν την διαφορά.

ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Με 1-3 ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου η Αναγέννηση Ψαθοπύργου και πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.Σε ένα αρκετά ήρεμο παιχνίδι που δεν θύμιζε τα παλιά ΄΄δυνατά΄΄ ντέρμπι ο Ψαθόπυργος καιγόταν για βαθμούς αλλά δεν κατάφερε να τους πάρει απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρατάχθηκε με πάρα πολλές αλλαγές.Έτσι παρέμεινε στην προτελευταία θέση του πίνακα,συν του ότι οι ομάδες που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση σημείωσαν ανέλπιστες νίκες,Τα πράγματα λοιπόν έγιναν αρκετά δύσκολα συνυπολογίζοντας το πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Αχαική το επόμενο Σάββατο αλλά στο ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας,με λιγοστές φάσεις και θέαμα,με τα πολλά λάθη να είναι το πιο χαρακτηριστικό σημείο του αγώνα.O Kεραυνός εκμεταλλεύτηκε δύο λάθη στο χώρο του κέντρου βάζοντας δύο γκολ,ο Ψαθόπυργος απάντησε με τον Κωστόπουλο Π προσωρινά αλλά ενώ έπρεπε να ισοφαρίσει χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες,δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 92΄όπου και όλα τελείωσαν.

7’ Καλό σουτ του Βαλσάμη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μυλωνόπουλου.
15’ Νέο δυνατό σουτ του Βαλσάμη αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, και πάλι η μπάλα καταλήγει άουτ.
17’ Σουτ του Καραχανίδη από το ύψος του πέναλτι, ο Μυλωνόπουλος μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
20’ Αδύναμο σουτ του Στούπα, εύκολο μπλοκάρισμα για τον Δημητρίου.
21’ Καλό σουτ του Παναθανασόπουλου, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
22’ Σουτ του Γογγολίδη, μπλοκάρει και πάλι σταθερά ο Δημητρίου.
30’ Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι επάνω στον Φράγγο, με τον κ. Μακρυπόδη να είναι κοντά στην φάση και να λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
32’ Τρομερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Φράγγος εξ επεαφής αστόχησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου.
35’ Καλό φάουλ του Στούπα, μπλοκάρει και πάλι ο Δημητρίου.
42’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ για τον Κεραυνό σε αντεπίθεση με όμορφο πλασέ του Λάγιου μέσα από την περιοχή.
43’ Μεγάλη απόκρουση του Μυλωνόπουλου στο πλασέ του Λάγιου, που λίγο έλλειψε μέσα σε λίγα λεπτά να πετύχει και 2ο τέρμα.
47’ Σούτ του Κασιώνη από τα αριστερά, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω.
50’ Νέα εκπληκτική απόκρουση του Μυλωνόπουλου σε πλασέ του Καρβούνη
53’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ με τον Καραχανίδη για τον Κεραυνό, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά σε αντεπίθεση τον Μυλωνόπουλο. 54’ Σουτ του Καρβούνη από τα αριστερά μετά την όμορφη πάσα του Λάγιου, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
. 56’ Πολύ καλό φάουλ του Φράγγου με την μπάλα να «γλείφει» το δεξί δοκάρι του Δημητρίου.
75’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ για την Αναγέννηση Ψαθοπύργου, με εξαιρετικό μακρινό σουτ του π. Κωστόπουλου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή.
80’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κεραυνό σε τετ α τετ του Καρβούνη, ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω.
82’ Νέο χαμένο τετ α τετ για τους φιλοξενούμενους, αυτή την φορά με τον Λάγιο και μετά από πάσα του Καρβούνη.
86’ Καλό σουτ του Κωστόπουλου, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω.
88’ Κεφαλιά του Φράγγου, μπλοκάρει ο Δημητρίου.
89’ Τεράστια ευκαιρία για την Αναγέννηση, όταν από λάθος της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Φράγγο, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε, απέκρουσε εξαιρετικά και σωτήρια ο Δημητρίου.
91’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν, αφού σε φάουλ του Κασσιάρα οι αμυντικοί του Κεραυνού έδιωξαν σχεδόν πάνω από την γραμμή την μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.
92’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ στην κόντρα για τον Κεραυνό, με εξαιρετική προσπάθεια του Γραμματικόπουλου που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, τρίπλαρε και τον Μυλωνόπουλο και έγραψε το τελικό 1-3.

93΄Σφύριγμα της λήξης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ (Ε. Μαράτος) : Μυλωνόπουλος, Γογγολίδης (77’ Αθανασόπουλος), Ραμαντάνης, Γαρουφαλλής, Στούπας, Καραγιάννης (72’ Αποστολόπουλος), Κ. Κωστόπουλος (57’ Π. Κωστόπουλος), Κασιάρας, Κανελλόπουλος, Μπάρδης, Φράγγος
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (Κ. Τσιπιανίτης) : Δημητρίου, Πασπαλιάρης, Ασκούνης, Καραχάλιος, Βαλσάμης, Παπαθανασόπουλος (86’ Μηλάτος), Καραχανίδης (87’ Ν. Γραμματικόπουλος), Κασιώνης, Λάγιος, Σύψας, Καρβούνης