Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

19η Αγωνιστική

ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Με 1-3 ηττήθηκε στο τοπικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου η Αναγέννηση Ψαθοπύργου και πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.Σε ένα αρκετά ήρεμο παιχνίδι που δεν θύμιζε τα παλιά ΄΄δυνατά΄΄ ντέρμπι ο Ψαθόπυργος καιγόταν για βαθμούς αλλά δεν κατάφερε να τους πάρει απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρατάχθηκε με πάρα πολλές αλλαγές.Έτσι παρέμεινε στην προτελευταία θέση του πίνακα,συν του ότι οι ομάδες που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση σημείωσαν ανέλπιστες νίκες,Τα πράγματα λοιπόν έγιναν αρκετά δύσκολα συνυπολογίζοντας το πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Αχαική το επόμενο Σάββατο αλλά στο ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας,με λιγοστές φάσεις και θέαμα,με τα πολλά λάθη να είναι το πιο χαρακτηριστικό σημείο του αγώνα.O Kεραυνός εκμεταλλεύτηκε δύο λάθη στο χώρο του κέντρου βάζοντας δύο γκολ,ο Ψαθόπυργος απάντησε με τον Κωστόπουλο Π προσωρινά αλλά ενώ έπρεπε να ισοφαρίσει χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες,δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 92΄όπου και όλα τελείωσαν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
7’ Καλό σουτ του Βαλσάμη έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μυλωνόπουλου.
15’ Νέο δυνατό σουτ του Βαλσάμη αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, και πάλι η μπάλα καταλήγει άουτ.
17’ Σουτ του Καραχανίδη από το ύψος του πέναλτι, ο Μυλωνόπουλος μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.
20’ Αδύναμο σουτ του Στούπα, εύκολο μπλοκάρισμα για τον Δημητρίου.
21’ Καλό σουτ του Παναθανασόπουλου, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
22’ Σουτ του Γογγολίδη, μπλοκάρει και πάλι σταθερά ο Δημητρίου.
30’ Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι επάνω στον Φράγγο, με τον κ. Μακρυπόδη να είναι κοντά στην φάση και να λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
32’ Τρομερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Φράγγος εξ επεαφής αστόχησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου.
35’ Καλό φάουλ του Στούπα, μπλοκάρει και πάλι ο Δημητρίου.
42’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ για τον Κεραυνό σε αντεπίθεση με όμορφο πλασέ του Λάγιου μέσα από την περιοχή.
43’ Μεγάλη απόκρουση του Μυλωνόπουλου στο πλασέ του Λάγιου, που λίγο έλλειψε μέσα σε λίγα λεπτά να πετύχει και 2ο τέρμα.
47’ Σούτ του Κασιώνη από τα αριστερά, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω.
50’ Νέα εκπληκτική απόκρουση του Μυλωνόπουλου σε πλασέ του Καρβούνη
53’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ με τον Καραχανίδη για τον Κεραυνό, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά σε αντεπίθεση τον Μυλωνόπουλο. 54’ Σουτ του Καρβούνη από τα αριστερά μετά την όμορφη πάσα του Λάγιου, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ
. 56’ Πολύ καλό φάουλ του Φράγγου με την μπάλα να «γλείφει» το δεξί δοκάρι του Δημητρίου.
75’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ για την Αναγέννηση Ψαθοπύργου, με εξαιρετικό μακρινό σουτ του π. Κωστόπουλου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή.
80’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κεραυνό σε τετ α τετ του Καρβούνη, ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω.
82’ Νέο χαμένο τετ α τετ για τους φιλοξενούμενους, αυτή την φορά με τον Λάγιο και μετά από πάσα του Καρβούνη.
86’ Καλό σουτ του Κωστόπουλου, η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω.
88’ Κεφαλιά του Φράγγου, μπλοκάρει ο Δημητρίου.
89’ Τεράστια ευκαιρία για την Αναγέννηση, όταν από λάθος της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Φράγγο, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε, απέκρουσε εξαιρετικά και σωτήρια ο Δημητρίου.
91’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν, αφού σε φάουλ του Κασσιάρα οι αμυντικοί του Κεραυνού έδιωξαν σχεδόν πάνω από την γραμμή την μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.
92’ ΓΚΟΟΟΛΛΛ στην κόντρα για τον Κεραυνό, με εξαιρετική προσπάθεια του Γραμματικόπουλου που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, τρίπλαρε και τον Μυλωνόπουλο και έγραψε το τελικό 1-3.

93΄Σφύριγμα της λήξης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΨΑΘΟΠΥΡΓΟΥ (Ε. Μαράτος) : Μυλωνόπουλος, Γογγολίδης (77’ Αθανασόπουλος), Ραμαντάνης, Γαρουφαλλής, Στούπας, Καραγιάννης (72’ Αποστολόπουλος), Κ. Κωστόπουλος (57’ Π. Κωστόπουλος), Κασιάρας, Κανελλόπουλος, Μπάρδης, Φράγγος
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (Κ. Τσιπιανίτης) : Δημητρίου, Πασπαλιάρης, Ασκούνης, Καραχάλιος, Βαλσάμης, Παπαθανασόπουλος (86’ Μηλάτος), Καραχανίδης (87’ Ν. Γραμματικόπουλος), Κασιώνης, Λάγιος, Σύψας, Καρβούνης