Σάββατο 29 Μαρτίου 2008

21η Αγωνιστική

Συνεχίζει Πρώτη

Εύκολο απόγευμα είχε η Αναγέννηση Ψαθοπύργου,επικρατώντας άνετα με 4-0 του Δρεπάνου.Κερδίζωντας κατα κράτος σε όλους τους χώρους τον αντίπαλο και δίχως να του αφήσει περιθώρια αντίδρασης καθάρισε,με σχετική ευκολία και κυρίως με σοβαρότητα και πειθαρχεία που υπέδειξε σε όλο το 90λεπτο,την υπόθεση της νίκης.Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διαρκεια και έδειξαν να ξεπερνούν τα τελευταία ατυχή αποτελέσματα διατηρώντας έτσι για ακόμα ένα παιχνίδι την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τα γκόλ της νίκης για την Αναγέννηση σημείωσαν στο 42' ο νεαρός δεξιός χαφ Καραμάνος,πετυχαίνωντας το παρθενικό του γκόλ στο Πρωτάθλημα ,με όμορφο διαγώνιο σούτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Ηλιόπουλο και έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του.Στην επανάληψη έπειτα απο έκτελεση φάουλ του Κυδωνιάτη ο Π.Κωστόπουλος με κεφαλιά απο το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0 στο 54' και στο 68' ο ίδιος παίχτης έκανε το 3-0.Το σκόρ έκλεισε ο Τόλιας στο 82' με κοντινό πλασέ προ κενής εστίας.

Φωτορεπορτάζ απο την αναμέτρηση Αναγέννηση Ψαθοπύργου - Δρεπάνου:

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 21ης Αγωνιστικής:

Σάββατο 29/03/08
  • Αναγέννηση Ψαθοπύργου - Δρέπανο 4-0:Καραμάνος 42', Π.Κωστόπουλος 54' και 68',Τόλιας στο 82'.
  • Εθνικός Αιγίου - Μέγας Αλέξανδρος 1-1:Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστοικαν Εθνικός και Μ.Αλέξανδρος μένωντας στο φτωχό 1-1.Και τα δυο γκολ προήλθαν απο τα 11 βήματα(πέναλντι) με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν πρώτοι το σκόρ στο 18' με τον Δεληγιάννη και τον Εθνικό να ισοφαρίζει στο 84' με τον Κουλανδρή.

Κυριακή 30/03/08
  • Κερ.Σελιανιτίκων - Αιγιέας/Αρης 2-4: Εντυπωσιακό "διπλό" για τον Αιγιέα/Αρη μέσα στο γήπεδο του Δημητρόπουλου.Σωτηρόπουλος 28' και Κοσσαρας στο 70' τα γκόλ των γηπεδούχων,ενω για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Κουτρουμάνης 25'(πέναλντι) και 45',Μποδιώτης 34' και Μούρ στο 40' με εύστοχο χτύπημα πέναλντι.
  • Κερ.Αγ.Βασιλείου - ΑΕ Αιγίου 5-1:Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 16 χρόνο Παναγιώτη Καραχανίδη ο οποίος σημείωσε "καρέ" τερμάτων,ο Κεραυνός κέρδισε εύκολα την ΑΕ Αιγίου.Το άλλο τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε ο Κουσκούτης στο 62'.Το γκόλ της τιμής για την ΑΕΑ πέτυχει με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 58' ο Μελισσουργός.
  • Απόλλων Συνοικισμού - Νίκη Νικολεικων 1-0:Δύσκολη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας απέναντι στην Νίκη.Το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Γ. Μάρης στο 77',ενώ στο 60' ο τερματοφύλκακας της Νίκης απέκρουσε το πέναλντι του Χρήστου Μάρη.Απο το 66' οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με 10 παίχτες λόγω της αποβολής του Μπαστογιάννη.
  • Ατρόμητος Σταφ. - Πατρέας 2-4:Δορλής 55'(πέναλντι) και Κωστόπουλος72',ενώ για τους πατρινούς απο δύο τέρματα σημείωσε ο Γιώργος Ρουγκάλας στο 29' και 65' και απο ένα οι Ντούπι 40' και Φωτόπουλος στο 80'.
  • Ηρακλής Ζαχλ. - Αετός Ρίου 1-1:Σημαντικό βαθμό πήρε ο Αετός εκτός έδρας απέναντι στον Ηρακλή Ζαχλωριτίκων.Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκόρ στο 31΄με το γκόλ του Θεοφιλακτόπουλου,δεν το έβαλαν κάτω και μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης πίεζαν για την ισοφάριση,η οποία ήρθε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας χάρις στο γκόλ του Δημήτρη Κολλυρόπουλου.

• ΑΕ Αιγίου - Εθνικός Αιγίου
Στις 5 αγωνιστικές που απομένουν για την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος,οι διεκδικητές του τίτλου έχουν δύσκολα εντός και εκτός έδρας αναμετρήσεις.Εμείς σας παρουσιάζουμε αναλυτικά τους 5 τελικούς για την ομάδα μας στην προσπάθεια της για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Βαριά Ήττα

Την ήττα με 5-2 γνώρισε η Αναγέννηση Ψαθοπύργου στο γήπεδο "Πλαστήρα" απο την ΑΕ Αιγίου.Η ομάδα του Ψαθοπύργου για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε σημάδια αγωνιστικής κάμψης και προβλημάτισε με την απόδοση της.Στραβοπάτημα για τον Κεραυνό Αγ.Βασιλείου,ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Μέγα Αλέξανδρο.Βροντερό παρόν "φώναξε" ο Πατρέας κερδίζοντας τον Απόλλων Συνοικισμού στο Ανδρέας Κάνιστρας με 3-1,μειώνοντας την διαφορά απο τον δεύτερο Κεραυνό στους 4 βαθμούς.

Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει πάλι στις 29 και 30 Μαρτίου.

Αναλυτικά οι Αναμετρήσεις της 20ης Αγωνιστικής:

Σάββατο 15/03/2008

• Αιγιέας/Αρης - Ηρακλής Ζαχλωριτίκων 1- 0: Το γκολ του Βαγγελάτου στο 47' ήταν αρκετό για να πάρει ο Αιγιέας/Αρης τους 3 βαθμούς της νίκης,σε ένα μάτς με πολλα νεύρα και 4 ! αποβολλές!Για τους γηπεδούχους αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα οι Σκούτας 77' και Ψυχογιάννης,ενώ για τον Ηρακλή οι Αβραμόπουλος52' και Χριστόπουλος 87'.
  • Μ.Αλέξανδρος - Κερ.Αγ.Βασιλείου 2-2:Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθει στο γήπεδο του Πλαστήρα ανάνεσα στις δυο ομάδες.Αρκετά γκόλ και σημαντικές ευκαιρίες και απο τις δυο πλευρές.Ο Κεραυανός ευτύχησε να προηγηθεί στο 30' με τον Καραχανίδη.Στην επανάληψη η γηπεδούχοι έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και βάζωντας τη μπάλα κάτω δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες,με αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του Παπαχρήστου στο 56',δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του πολύ καλού Τσάπαλου,ο νεαρός πορτιέρο του Κεραυνού πραγματοποιήσε για ενα ακόμα παιχνίδι πολύ καλή εμφάνιση.Η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης απέφερε καρπούς και στο 62' ο κορυφαίος παίχτης του Μέγα Αλέξανδρου,Παπαχρήστος ισοφάρισε για την ομάδα του με ενα δυνατό σούτ μεσα απο την περιοχή.Ο Κεραυνός δεν το έβαλε κάτω και στο 68' "πήρε κεφάλι" στο σκόρ μετά απο εύστοχο χτύπημα πέναλντι που κέρδισε ο Καραχανίδης έπειτα απο αντικανονικό σπρώξιμό μέσα στην περιοχή του Μερτή και εκτέλεσε έυστοχα ο Κέπεντζης.Ωστόσο η ομάδα του Αιγίου δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 77' έπειτα απο κάθετη μπαλιά του Παπχρήστου στον Μανίκα,ο τελευταίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Τσάπαλο και έγραψε το τελικό 2-2.

Φωτορεπορτάζ απο την αναμέτρηση Μ.Αλέξανδρος - Κερ.Αγ.Βασιλείου.

Ο Αλέξης Κέπεντζης ευστοχεί απο την ασπρη βούλα και δίνει το προβάδισμα για τον Κεραυνό.

Κυριακή 15/03/2008
  • ΑΕ Αιγίου - Αναγ.Ψαθοπύργου 5-2: Βάκρινος 18',78' ,Κωστόπουλος 75'(αυτογκόλ),Ρόζος 27' και Βλάχος 86' - Αμασιάδης 2' και Κυδωνιάτης 60'.
  • Πατρέας - Απόλλων Συνοικισμού 3-1:Κόκκας 20',Ρουγκάλας 36', Σαρελλάς 85' - Ράππας 3'.Αποβλήθηκε για τον Πατρέα ο Ματσάκος στο 80'.
  • Αιγιέας/Αρης - Ηρακλής Ζαχλωριτίκων 1-0:Βαγγελάτος 47'.Σημειώθηκαν 4! αποβολλές.Σκούτας στο 77' και Ψυχογιάννης 84' για τον Αιγιέα και οι Αβραμόπουλος 52' Χριστόπουλος στο ίδιο λεπτό.
  • Εθνικός Αιγίου - Κερ.Σελιανιτίκων 3-2: Σπηλιωτόπουλος 28',45',Κόρδας 91' - Κούτουλας 43' και Σωτηρόπουλος στο 61'.
  • Δρέπανο - Νίκη Νικολεικων 1-1:Θεοδοσόπουλος 90' - Φίνος 64'.
  • Αετός Ρίου - Ατρόμητος Σταφιδαλώνων 4-0 :Καταιγιστικός ο Αετός φιλοδώρισε με 4 τέρματα τον καταδικασμένο πλέον Ατρόμητο.Απο δυο τέρματα πέτυχαν οι Κολλυρόπουλος και Κουργιαλής.