Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2007

Κύπελλο Ερασιτεχνών

3η Φάση

Εγινε σήμερα Δευτέρα 5 Νοεμβρίου στα γραφεια της ΕΠΣ Αχαϊας η κλήρωση των ομάδων που πηραν την προκριση στην επομενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών.Η Αναγέννηση θα αντιμετωπίση εντός έδρας την ερχόμενη Τετάρτη 14 Νοεμβρίου τον Πανιώνιο/Αχιλλέα Αγυιάς στις 14:30μμ.

Ολοκληρώθηκε σήμερα Τετάρτη 14 Νοεμβρίου ο αγώνας κυπέλλου μεταξύ της Αναγέννησης Ψαθοπύργου και του Πανιωνίου/Αχιλλέα Αγυιάς βρίσκωντας νικήτρια την ομάδα της Αγυιάς με σκόρ 1-4.Απο το 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 0-3(το 3 τερμα σημειωθηκε με ευστοχο χτύπημα πέναλτι) 22΄,30΄και 39΄.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι επαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο και κατάφεραν να μειώσουν στο 64΄με το Π.Κωστόπουλο,ενώ είχαν κ αλλες ευκαρίες να μειώσουν κ αλλο το σκόρ αλλα δεν τα κατάφεραν και στο 86΄οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 4-1.

Φάσεις απο τον αγώνα:

2η Φάση

Το νικιφόρο σερί της συνέχισε και στο κύπελλο ερασιτεχνών η Αναγέννηση Ψαθοπύργου,στη δευτερη προκριματικη φάση,καθώς νίκησε 0-3 το Σκεπαστό.Με χατ-τρικ του Π.Κωστόπουλου
στο 35',38' και 43' η Αναγέννηση καθάρισε απο το 1ο μολις ημιχρονο την πρόκριση της στη επόμενη φάση.Η ομάδα του Ψαθοπύργου πήρε απο το πρώτο λεπτο τα ηνία του αγώνα και σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκε,ενώ είχε αρκέτες καλές στιγμές να διευρύνει το δείκτη του σκορ.

Image Hosted by ImageShack.us

Ο Τρυφωνόπουλος κερδίζει την κεφαλιά ανάμεσα σε δυο παίχτες του Σκεπαστού αλλα η μπάλα φεύγει μόλις πανω απο τα δοκάρια.

Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου Θοδωρή Αντωνόπουλου παίκτη της Ζήριας.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι μεταξύ της Ζήριας κ του Αίαντα,την περασμένη Τετάρτη 7 Νοεμβρίου,πριν την εναρξη της αναμέτρησης των δυο ομαδων τελέσθηκε τρισάγιο στην μνήμη του Θοδωρή.Το γήπεδο της Ζήριας με πρωτοβουλία του δημάρχου Συμπολιτείας μετονομάζεται σε "Θεόδωρος Αντωνόπουλος".

Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2007

4η Αγωνιστική

Έτριξε τα δόντια της...

Συνέχισε το νικιφόρο σερί της η Αναγέννηση και αυτή την αγωνιστική επικρατώντας στο ντέρμπι κορυφής του Ηρακλή με σκόρ 2-1, μέσα στο γήπεδο των Ζαχλωριτίκων.Η ομάδα του Ψαθοπύργου ξεκίνησε απο το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στο 23' με τον αρχηγό της Ι.Καραμπούλα.Το δεύτερο γκόλ για τους φιλοξενούμενους
ήρθε 10΄λεπτά αργότερα(33΄) με σκόρερ ποιον αλλο,απο το συνήθη υποπτο Γιώργο Αμασιάδη,ο οποίος με προσωπική ενέργεια απο δεξιά και αφου περασε τρεις αμυντικούς του Ηρακλή νικησε με διαγώνιο σουτ τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Στη επανάληψη η ομάδα των Ζαχλωριτίκων κατάφερε να μειώσει με πεναλτι που κέρδισε στο 78΄ο Φούκης και εκτέλεσε ευστοχα ο ίδιος.Οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνιδι με 10 παίκτες κάθως αποβλήθηκαν οι Δημόπουλος(80΄ απευθείας κόκκινη) για τον Ηρακλή και Μανιάτης (85΄) για την Αναγέννηση (2η κίτρινη).
Το απόλυτο διατήρησε και ο έτερος στην κορυφή Απόλλων Συνοικισμού,ο οποίος νίκησε δύσκολα 1-0 την ΑΕ Αιγίου.Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Ηλίας Γιοβάς στο 50',ενώ στο 75' οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες μετά την αποβολή του Σωτηρόπουλου(2η κίτρινη).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων:

• Μέγας Αλέξανδρος - Δρέπανο 2-1:Μερτής 32'(πεν),83'(πεν)-Καραδήμος(πεν)50'
  • Εθνικός Αιγίου - Πατρέας 3-3:Χριστοδούλου(αυτογκόλ)48',Βανδώρος 56',Κόρδας 71'-Γ.Κόκκας 12',Πολυδώρου 20',Φωτόπουλος(πεν)90'.Αποβήθηκε στο 90'για τον Εθνικό ο Παππάς.
  • Κεραυνός Αγ.Βασιλείου - Ατρόμητος Σταφιδαλώνων 1-3:Βιτωράτος 63'-Παπαδογιαννόπουλος 49',Καισι 62',Λουτσόπουλος 87'.
  • Κεραυνός Σελιανιτίκων - Νίκη Νικολεϊκων 5-1:Αλεξόπουλος 19',44',Σωτηρόπουλος 43',Λιμπέρης 56',Κοσσαράς 68'-Τσακαι (πεν)39'.
  • Αιγιέας/Άρης - Αετός Ρίου 2-1:Μούρ 66',Κουτρουμάνης 78'-Κουργιαλής 26'.Αποβήθηκε ο Μούρ για τον Αιγιέα/Αρη στο 90+.
  • ΑΕ Αιγίου - Απόλλων Συνοικισμού 0-1:Ηλ.Γιοβάς 50'.Αποβλήθηκε ο Σωτηρόπυλος στο 75' για την ΑΕΑ.

"3 στα 3"

Σε νίκες προχώρησαν Αναγέννηση,Ηρακλής και Νικολεϊκα κανοντας το "3 στα 3" διατηρώντας την πρωτιά στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου.
Η Αναγέννηση πήρε σημαντικό διπλό μέσα στα Βαλιμίτικα επικρατώντας της ομαδας των Σταφιδαλώνων με 1-0.Το καθοριστικό τέρμα για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Παπαδόπουλος στο 68' έπειτα απο προσωπική ενέργεια και σουτ απο πλάγια θέση νίκησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Η Αναγέννηση ήταν ανώτερη καθ' όλη την διαρκεια του παιχνιδιού χάνωντας πολλές ευκαιρίες να διευρύνει τον δείκτη του σκόρ,παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες απο το 75' λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη του Π.Κωστόπουλου.
Τα Ζαχλωρίτικα απέδρασαν απο τα Νικολεϊκα με το διπλό επικρατώντας με 2-0.Τα τέρματα για τον Ηρακλή σημείωσαν οι Δημόπουλος(40') και Φούκης (48') με πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι οι οποίοι δικαιολογημένα διαμαρτηρήθηκαν για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 32' όταν ο Μπούρδαλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ι διατητής δεν υπέδειξε την παράβαση.
Τέλος η ομάδα του Συνοικισμού πήρε δύσκολη εντός έδρας νίκη 3-2 επί του Αιγιέα/Αρη με τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ασπιώτης(90+),ο οποίος είχε ισοφαρίσει νωρίτερα σε 2-2 για την ομάδα του(84').Το άλλο τέρμα για τον Απόλλωνα πέτυχε ο Γιοβάς στο 60',ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ψυχογιάννης σημείωσε και τα δυο τέρματα για την ομάδα του(22',65').

• Δρέπανο - Κεραυνός Σελιανιτίκων 3-1: Τσάκας 46',Κολύβρας 60',Καραδήμος(πεν.)87',ενώ για το Κεραυνό σκόραρε ο Σερβές στο 33'
  • Πατρέας - Κεραυνός Αγ.Βασιλείου 1-1:Φωτόπούλος 34' - Μπιρλής 7'.Για τον Κεραυνό αποβλήθηκε ο Κέπεντζης στο 35'.
  • ΑΕ Αιγίου - Μέγας Αλέξανδρος 1-2: Μελισουργός στο 84' ο οποίος και αποβλήθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό,ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Παπαχρήστος 25' και Μερτής (πεν.) 40' έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.
  • Αετός Ρίου - Εθνικός Αιγίου 2-1: Καρδάρας στο 32' και Γκούσκος sto 73'(αποβλήθηκε στο 90+),ενώ το μοναδικό τέρμα για τον Εθνικό σημείωσε ο Κόρδας στο 50'.